21-09-2020
Kolejny już rok współpracowaliśmy z Dolnośląskim Festiwalem Nauki. Tym razem mieliśmy zaszczyt bycia współorganizatorami edycji on-line tego wydarzenia, tak ważnego w kalendarzu imprez popularno-naukowych Wrocławia.
Kilka dni temu współorganizowaliśmy wykłady poświęcone:
- kulturze krajów hispanojęzycznych. Wykład miał na celu popularyzację nauki języka hiszpańskiego, który jest trzecim językiem obcym, obok angielskiego i niemieckiego, nauczanym w naszej szkole. W wykładzie uczestniczyli uczniowie różnych szkół Wrocławia i okolic.
- cybernetyce. Wykłady pod intrygującymi tytułami “Od ponga do Cyberpanka, czyli historia gier komputerowych” oraz „Automatyczna klasyfikacja utworów muzycznych” zgromadziły licealną publiczność, w tym słuchaczy z klas I i II naszego LO.
Co się kryło pod tymi intrygującymi tytułami?
W ramach wykładu Pana Macieja Walczyńskiego z Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej „Automatyczna klasyfikacja utworów muzycznych” przedstawione zostały kwestie cyfrowego przetwarzania sygnałów akustycznych i uczenia maszynowego.
Tymczasem prezentacja “”Od ponga do Cyberpanka” przedstawiała historię gier komputerowych. Pan Paweł Bęben z Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej na Politechnice Wrocławskiej przedstawiał młodzieży gry, które stanowiły początek tej dziedziny rozrywki, takie jak Pong czy Tetris, poprzez Mario, aż do niewydanego jeszcze Cyberpanka. Część prelekcji pośięcona też była historii sprzętu do grania; od Atari 2600, przez Nintendo 64, aż po Xbox One.
Mamy nadzieję, że każdy z młodych słuchaczy usłyszał podczas tych wykładów coś, co może okazać się inspracją do dalszej nauki i dociekań.
Serdecznie dziękujemy współorganizatorom, wykładowcom i gościom!