08-09-2023

Jeśli, przechodząc obok naszego budynku,  spojrzycie w górę, zobaczycie, że na dachu trwają intensywne prace związane z montażem kilkuset paneli fotowoltaicznych. To kolejny, znaczący krok w realizacji projektu Fundacji Edukacji Międzynarodowej (organu prowadzącego nasze liceum), finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w zakresie Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” (więcej informacji o projekcie znajdziecie pod linkiem obok).

We wrześniu 2023 roku na dachu naszej szkoły zostanie zainstalowanych ponad 370 paneli fotowoltaicznych, które zajmą praktycznie całą powierzchnię dachu. Na inwestycji skorzysta oczywiście też nasza szkoła. Zmniejszymy zużycie energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Szkoła stanie się bardziej niezależna energetycznie i bardziej przyjazna środowisku, redukując emisję gazów cieplarnianych.

Działania te pozwalają w praktyce pokazać uczniom, jak dbać o środowisko, a jednocześnie obniżać koszty użytkowanej energii. To nasz wkład w “zieloną przyszłość” naszych uczniów i środowiska naturalnego.

Niebawem przystąpimy również do instalacji nowoczesnych pomp ciepła, które pozwolą produkować ciepłą wodę na potrzeby naszego kampusu.

Zainteresowanych postępami prac zapraszamy do śledzenia w naszych mediach informacji o projekcie termomodernizacji budynku FEM oraz do udziału w wydarzeniach edukacyjnych, przybliżających fascynującą, nowoczesną technologię służącą ekologii.