StockSnap_0RY6QYJ5U4

09-10-2017

W ubiegłą sobotę uczniowie gimnazjalnych klas trzecich wyruszyli na pierwsze spotkanie z holenderskimi rówieśnikami w ramach nowego projektu wymiany międzyszkolnej. Wyprawa trzecioklasistów wiedzie do miasteczka Tubbergen, w północnej części Holandii, w prowinzji Overijssel, niedaleko granicy z Niemcami.  Partnerem dla naszej szkoły jest zespół szkół Canisius.

Holenderska szkoła jest – podobnie jak nasza – dwujęzyczna, więc naturalnie językiem wymiany jest język angielski. Pierwsza część wymiany odbywa się pod hasłem: “Co ma piernik do wiatraka?”, a dotyczy głównie historii. Uczniowie szczególną uwagę poświęcą wspólnej pracy nad odkrywaniem śladów polskich żołnierzy biorących udział w wyzwalaniu Holandii spod okupacji nazistowskiej w czasie II wojny światowej. Oprócz zajęć stricte historycznych zaplanowany jest udział naszych gimnazjalistów w dwujęzycznych lekcjach, gry i zabawy integracyjne, zwiedzanie Amsterdamu, a w nim przede wszystkim odwiedziny w Anne Frank Huis – muzeum poświęconym Annie Frank, zwiedzanie polskich miejsc pamięci m.in. w Arnhem, Oosterbeek i Driel. Uczniowie wspólnie będą pracować nad filmami, blogami i artykułami związanymi z tematyką wymiany. Będzie też czas na wycieczki rowerowe (a jakże inaczej w Holandii!) oraz inne formy integracji przez sport.

Polscy uczniowie zakwaterowani są u holenderskich rodzin. Mamy nadzieję, że wspólny tydzień zaowocuje prawdziwą integracją i stanie się doskonałym preludium do długofalowej współpracy naszych szkół.