StockSnap_0RY6QYJ5U4

Od 2017 roku realizujemy projekt wymiany ze szkołą z miejscowości Tubbergen w północnej Holandii. Wymianą objęte są klasy oddziałów gimnazjalnych naszej szkoły. Partnerem dla naszej szkoły jest zespół szkół Canisius. W ramach wymiany odbyły się już 3 tygodniowe projekty międzynarodowe.

Holenderska szkoła jest – podobnie jak nasza – dwujęzyczna, więc naturalnie językiem wymiany jest język angielski. Pierwsza część wymiany odbyła się pod hasłem: “Co ma piernik do wiatraka?”, a dotyczyła głównie historii. Uczniowie szczególną uwagę poświęcili wspólnej pracy nad odkrywaniem śladów polskich żołnierzy biorących udział w wyzwalaniu Holandii spod okupacji nazistowskiej w czasie II wojny światowej. Oprócz zajęć stricte historycznych wzięli też udział w dwujęzycznych lekcjach, grach i zabawach integracyjnych, zwiedzaniu Amsterdamu oraz polskich miejsc pamięci. Uczniowie współpracowali przy tworzeniu filmów, blogów i artykułów związanych z tematyką wymiany. Znalazł się też czas na wycieczki rowerowe (a jakże inaczej w Holandii!) oraz inne formy integracji przez sport. Lokalna, holenderska prasa zamieściła relacje z wizyty Polaków i wywiady z uczestnikami wymiany.

Drugi etap wymiany to rewizyta uczniów z Holandii we Wrocławiu, a trzeci – to wizyta kolejnej grupy polskich uczniów w Tubbergen. Każdorazowo uczniowie zakwaterowani są u rodzin uczestników wymiany. Wspólnie spędzony tydzień, wypełniony pracą, zwiedzaniem, zabawą i sportem owocuje prawdziwą integracją, przyjaźniami, a nawet… międzynarodowymi miłościami;-)